Budownictwo mieszkaniowe jest jednym z najważniejszych aspektów życia współczesnego człowieka. Obecnie istnieje wiele typów budynków mieszkalnych, a jednym z nich jest dom w zabudowie bliźniaczej. Czym jest dom w zabudowie bliźniaczej i jakie są jego charakterystyczne cechy?
Domy tego typu mają niezależną konstrukcję, czyli każdy z nich jest samodzielną całością pod względem użytkowania. W przeciwieństwie do domów wolnostojących, bliźniaki posiadają ściany oddylatowane od siebie. To bardzo ważne, ponieważ eliminuje to ryzyko przenoszenia się dźwięków między stronami. Ponadto bliźniaki mają podwójne rynny i oddzielne rury spustowe, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowników.
Czy domy w zabudowie bliźniaczej muszą być identyczne?
Zazwyczaj tak jest, ponieważ jest to tańsze rozwiązanie. Niemniej jednak nie ma obowiązku aby oba budynki stanowiły lustrzane odbicie. Często różnią się one wielkością lub układem pomieszczeń. Zdarza się, że jeden z domów posiada garaż, a drugi nie. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie może być droższe.
Czy bliźniak to jeden budynek?
Jak podaje definicja, budynek jednorodzinny to taki, w którym mieści się tylko jedna nieruchomość. A bliźniak to raczej dwa budynki połączone ze sobą ścianami. Co więcej, w bliźniaku zazwyczaj znajdują się dwa osobne mieszkania – górne i dolne. Jak więc można stwierdzić, że bliźniak to jeden budynek?
Czy bliźniak to budynek wolnostojący?
A może to taki, w którym łączą się ze sobą dwa lokale? W każdym razie jedynym wyjściem z sytuacji, w której cały budynek, w przypadku wspólnej ławy pod ścianani łączącymi oba lokale musi być wybudowany jednocześnie ze względów właśnie konstrukcyjnych, jest etapowanie budowy. Możemy więc postawić pierwszy budynek, a następnie drugi.
Czy bliźniak to dom czy mieszkanie?
Okazuje się, że może być i jednym, i drugim. To coś dla tych, którzy chcą połączyć wszystkie zalety wolnostojącego domu i miejskiego mieszkania. Zapewnia dostęp do własnego ogrodu i miejsca parkingowego, jest o wiele bardziej prywatny niż mieszkanie w bloku. Od tradycyjnego domu jednorodzinnego odróżnia go zazwyczaj korzystna, miejska lokalizacja.
Bliźniak to idealna propozycja dla osób ceniących sobie spokój i prywatność, a jednocześnie nie chcących rezygnować ze swobody, jaką daje mieszkanie w dużym mieście. Warto podkreślić, że taki dom to także inwestycja na przyszłość – warto więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem już dziś!
Ile kosztuje dom bliźniak?
Jeśli weźmiemy pod uwagę, że średnio kosztuje on 2.200zł/mkw. netto, to wybudowanie domu o tej powierzchni będzie kosztować w przybliżeniu 2x(100-150m2)x2200zł/m2 = 440 000 – 660 000zł netto.
Czym się różni bliźniak od domu dwulokalowego?
Prawnie i konstrukcyjnie dwa odrębne domy to bliźniaki. W domu jednorodzinnym dwulokalowym każdy lokal posiada własną księgę wieczystą, jednak działka na której stoi dom jest współdzielona przez właścicieli obydwu lokali.
Czy bliźniak to zabudowa szeregowa?
Czy szeregówka to jednakowo bliźniak? Podobieństwa i różnice tych dwóch rodzajów zabudowy często mylone są przez osoby, które nie specjalizują się w tym zakresie. Poniższy paragraf pozwoli na dokładniejsze zapoznanie się z charakterystykami obu rodzajów oraz ich odrębnościami.
Zarówno budynki tworzące szeregowanie, jak i bliźniaki służą głównie do celów mieszkaniowych, choć można spotkać się także z takimi, które funkcjonują np. jako punkty usługowe czy sklepy. Oba ukształtowania mają swoje plusy i minusy – warto więc wiedzieć, na co się decydować. W przypadku szeregowania domy mogą być położone dwutorowo lub trzykondygnacyjne (rzadko spotykane), a pomiędzy nimi ciągnie się łamanica (kilka metrów) lub łamana linia (kilkanaście-kilkadziesiąt metrów). Natomiast typowa bryła bliźniaka to parterowy budynek ze stropodachem – albo ze spadem ku tyłowi działki, albo skosnym (tzw. „ Diafragma”). Warto pamiętać, że miasta maja swoje plany zagospodarowania przestrzennego i tam trzeba postawić konkretny typ budynku według planu.
Czy zabudowa bliźniacza to szeregowa?
Można powiedzieć, że tak. Dom składa się z dwóch identycznych lub prawie identycznych połówek i przylega do siebie. Tak więc elementy wspólne między tymi domami są ograniczone. Domy te mogą mieć wspólną ścianę, ale najczęściej nie mają wspólnych elementów konstrukcyjnych.
Czy można rozebrać pół bliźniaka?
Wszystko zależy od tego, czy masz zgodę na rozbiórkę. Jeśli nie ma takiej zgody, możesz doprowadzić do samowoli budowlanej. Dlatego warto dowiedzieć się w urzędzie, czy twoi sąsiedzi mieli odpowiednie pozwolenia.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie bliźniaka?
Nad jakością wykonanego domu czuwa wiele osób, ale to coś co najbardziej interesuje inwestora to pomiary i kontrola jakości. Firma deweloperska ma obowiązek zapewnić bezpieczne i satysfakcjonujące warunki do życia przyszłym lokatorom. Warto więc przed podpisaniem umowy kupna – sprawdzić czy:
– szerokość i wysokość ścian działowych (nośnych) od strony ul. Zgodnie ze sztuką budowlaną powinna być ona min. 24 cm (jeżeli murowana) albo 18 cm (jeżeli żelbetowa);
-parapety wewnętrzne wykonane są ze stali nierdzewnej;
-Na poddaszu ułożona jest wełna mineralna grubości 15 cm;
-stropy gęstożebrowe, czyli o wiele mocniejsze niż tradycyjne pustaki;
-nadprogowe okna antywłamaniowe;
-drzwi wejściowe solidne, antywłamaniowe
Jaka działka na dom bliźniak?
Budując bliźniak możemy posłużyć się wąską i długą działką, na której nie zmieściłby się budynek jednorodzinny. Pod zabudowę nadaje się już działka o szerokości mniejszej niż 16-17 m. Warto pamiętać, że przyznawane są jednakowe warunki zabudowy dla kilku rodzin. Z tego powodu odległość między budynkami musi być większa niż 2,5 m.